Hírek
2022. Augusztus 23. 23:11, kedd |
Helyi
Forrás: SziaKomárom.sk
Százhúsz éves a komáromi Víztorony
Jubileumi, százhuszadik születésnapját ünnepli Komárom városának ikonikus épülete, a Víztorony. A SziaKomárom.sk ennek alkalmából egy retrospektív kalandra kalauzol el minket a város lakóinak fényképeiből válogatva.
Történelmi szempontból a komáromi vízvezetékrendszer a pozsonyi és a trencséni után egyike a legrégebbieknek. A Víztorony a maga nemében a legöregebb Nyugat-Szlovákia területén. Eredetileg egész Komáromot, valamint Új Szőny városrészt (a mai Dél-Komárom) látta el ivóvízzel.
A komáromi Víztorony augusztus 15-én lett 120 éves – ismerkedjen meg történetével!
A XIX. század 80-as éveiben Komárom lakosainak többségét egyenesen a Vág ill. a Duna látta el vízzel, a családokhoz a folyami homokon átszűrve/ átfiltrálva jutott el. Ehhez az időszakhoz köthető a teljes várost behálózó vízvezeték-, ill. csatornarendszer tervezetének megszületése.
A mai Klapka tér, az 1860-as években, közepén kúttal. Akkoriban még kutaktól ittak az emberek.
Az új izóvízhálózat kialakításához szükséges, korszerű kutak elhelyezéséhez a legmegfelelőbb területet sokáig keresték. Végül az Erzsébet-szigetre esett a választás. Ez a modern kút 3,79 m átmérővel rendelkezett, 16,5 m mély volt, az alját vízhatlan agyagalapba ültették be. A Duna átlag vízszintje esetén a vízhozam 26,57 liter volt másodpercenként. Ez a vízkészlet az 1 lakosra eső 100 literes fogyasztás mellett elegendő volt 30 ezer lakos ellátására naponta.
Közben megszülettek a Víztorony tervei is. A város legmagasabb pontjára, az ún. Ráckertbe tervezték. Terveit Zarka Elemér királyi építészmérnök 1901 májusában készítette. A romantikus stílusban épült, 28 méter magas, 500 köbméter ivóvíz tárolására alkalmas létesítménytmár egy évvel később, 1902. augusztus 15-én át is adták. Az egész rendszert – az elosztó hálózattal együtt – 1902-ben üzemelték be. A vizet az Erzsébet-szigeten található kútból vezették ide.
A torony környéke az 1900-as évek elején gyommal benőtt terület volt. Ezen változtatott az akkor néhány éves Komáromi Football Club (KFC), akik ott hozták létre sportpályájukat, s építették fel klubházukat 1905–1906-ban. A két világháború között a sportrendezvényeken kívül politikai nagygyűléseket és kulturális műsorokat is szerveztek a „ráckerti” sportpályán.
Bár jelenleg nem szolgálja a város vízellátását, víztornyunk továbbra is üzemképes. Vészhelyzetben használható lenne, mert egyes berendezéseit a múlt század 60-as éveiben kicserélték.
A Víztorony belülről. Martin Kučera felvétele
Az épület maga 1973-ban újult meg, a környezete pedig 2014-ben és 2019-ben. 2014-ben megtisztították az időközben drogosok tanyájává vált területet, és eltávolították a graffitiket. 2019-ben pedig, a régi sportpálya emlékére a padokra a többszörösen válogatott komáromi labdarúgók nevei kerültek fel. Emellett pedig 10 kültéri edzőgépet helyeztek el, amelyet mind a fiatalok, mind az idősek előszerettel használnak.
Egy biztos: mi, komáromiak szeretjük kedves Víztornyunkat. Romantikus külsejével, szép parkjával mai napig elvarázsol bennünket! És jó érzés tudni: vészhelyzet esetén ki is segítene minket ez a jó öreg épület.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi
DS: Véradás a Városházán
2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.
2024. Október 21. 14:25, hétfő | Helyi
A Komáromi Erődben találkozik Fico, Orbán és Vučič
A vezetők kedden Komáromban az Európába irányuló illegális migráció megállítására irányuló innovatív megoldásokról is tárgyalnak.
2024. Október 04. 11:35, péntek | Helyi
Lemond miniszteri posztjáról Zuzana Dolinková
Kritizálta többek közt a kormány konszolidációs intézkedéseit.
2024. Szeptember 16. 10:59, hétfő | Helyi
Rekordmagasságot ért el a Duna szintje Bécsben
A hidrológusok és a vízgazdaság dolgozói folyamatosan korrigálják a dunai árhullámot, köszönhetően a gátak időben történő felszabadításának, ami 2002-ben nem történt meg, és hatalmas kritikát váltott ki.