Hírek
2020. Június 21. 18:30, vasárnap |
Világ
Forrás: mti
Putyin nem zárta ki, hogy elinduljon a 2024-es elnökválasztáson

Nem zárta ki a 2024-es elnökválasztáson való indulásának lehetőségét Vlagyimir Putyin orosz államfő – mondta egy vasárnapi interjúban.
"Még semmit sem döntöttem el. Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy jelöltessem magamat, ha ez (a lehetőség) megjelenik az alkotmányban. Meglátjuk, hogy mi lesz akkor" - mondta Putyin.
A hatályos orosz alkotmány kizárja annak lehetőségét, hogy egy orosz elnök két egymást követő ciklus letöltése után ismét versenybe szálljon a tisztségért. A módosított alaptörvény azonban, amelyről július 1-jén országos szavazást tartanak majd, megerősítése esetén lenullázza a hivatalban lévő államfő eddigi mandátumait.
A 67 éves Vlagyimir Putyin kormányfői vagy elnöki minőségben két évtizede vezeti Oroszországot. Az interjúban értésre adta, hogy ha nem kapná meg az újrázás lehetőségét, akkor meglátása szerint idő előtt megkezdődne a harc az utódlásáért.
"Ha ez (mandátumnullázás) nem lesz, akkor úgy két év múlva, ezt tapasztalatból tudom, a normális és ütemes munka helyett a hatalom nagyon sok szintjén megkezdődik majd a lehetséges utódokat kereső szempásztázás. Dolgozni kell, nem pedig utódokat keresni" - mondta.
Úgy vélekedett, hogy az alaptörvénynek tartalmaznia kell az önmegóvás belső garanciáit és megőrizni a belső és külső sokkhatásokkal szembeni ellenállóképességet.
A kérdésre, hogy vajon neki és az orosz nemzeti érdekek általa való kemény képviseletének köszönhető-e Donald Trump amerikai elnök és mások leplezetlen egoizmusának megjelenése, Putyin úgy válaszolt: "Volt olyan időszak, amikor Oroszország, bármennyire szomorú is ez, de nem merte kinyilvánítani nemzeti érdekeit. Ez az, amit elkezdtünk csinálni a 2000-es évek elején, amiben nincs semmi szokatlan, semmi természetfeletti, és nincs semmi, ami ne felelne meg a nemzetközi gyakorlatnak. Egyszerűen nem minden országnak van meg az a privilégiuma, hogy harcolhasson a saját érdekeiért."
"De az egoizmus és a nemzeti érdekek védelme nagyon távol áll egymástól. Az egoizmus az, ha valaki kizárólag önmagára összpontosít, a nemzeti érdekek védelme pedig egyebek között feltételezi, hogy kölcsönösen elfogadható megoldásokat keressünk partnereinkkel" - tette hozzá.
Nyitókép:Alexey Druzhinin/Sputnik/AFP/Bloomberg.com
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 20. 14:25, kedd | Világ
Az Egészségügyi Világközgyűlés jóváhagyta a világjárványról szóló megállapodást
11 ország tartózkodott a szavazástól, beleértve Szlovákiát is.
2025. Május 19. 14:09, hétfő | Világ
A Kreml az ukrajnai konfliktus diplomáciai megoldását támogatja
Trump kijelentette, hogy a lehető leggyorsabban véget akar vetni a konfliktusnak, és többször felszólította a feleket a vérontás befejezésére.
2025. Május 09. 13:31, péntek | Világ
Robert Prevost lett az új pápa, aki a XIV. Leó nevet vette fel
Fehér füst szállt fel csütörtök este a Sixtus-kápolna feletti kéményből, jelezve, hogy a bíborosok megválasztották az új pápát.
2025. Május 07. 15:10, szerda | Világ
Összegyűltek a bíborosok a Szent Péter-bazilikában az új pápa megválasztására tartott szentmisére
Az új pápa megválasztáshoz a szavazatok kétharmados többsége szükséges.