2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2021. Október 20. 18:59, szerda | Életmód
Forrás: Nyitókép: XForest

Ötven tipp, amivel jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat

Ötven tipp, amivel jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat

Életmód rovatunk mai számában ötven olyan környezetbarát tippel készültünk Önöknek, amelyekkel nem csak az ökológiai lábnyomunkat csökkenthetjük, de rengeteg spórolhatunk is.

Egyáltalán nem igaz, hogy egyénileg semmit nem tudunk tenni azért, hogy bolygónk lakhatóbb és élhetÅ‘bb legyen. Az ökológiai lábnyom egy erÅ‘forrásmenedzselésben és társadalomtervezésben használt érték, ami kifejezi, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez. A szakkifejezés William Rees és Mathis Wackernagel kanadai ökológusok nevéhez fűzÅ‘dik. Az értéket lehet egyénekre, csoportokra, régiókra, országokra és vállalkozásokra is alkalmazni. Most pedig vegyük sorra azokat a tippeket, amelyeknek betartásával rengeteget tehetünk ökológiai lábnyomunk csökkentéséért.

1. Tartsunk húsmentes hétfÅ‘ket. Ha egy négyszemélyes család egy héten egy hús- és sajtmentes napot tart, olyan, mintha négy hétig nem használna autót.

2. Használjuk újra a tojásos dobozt – vigyük magunkkal a piacra! Ha túl sok összegyűlne, készíthetünk belÅ‘le palántázót, húsvéti tojástartót és virágcsokrot is.

3. Ne igyunk eldobható csészébÅ‘l. Házibuliban vagy szülinapi zsúron is használjunk névvel ellátott piknikpoharakat.

4. Amennyiben lehetÅ‘ségünk van, dolgozzunk minél többet távmunkában.

5. Amit lehet, kézzel végezzünk a konyhában: habverés, diódarálás, húsdarálás stb.

6. MielÅ‘tt kidobnánk valamit, gondoljuk át, valakinek nincs-e szüksége az adott dologra.

7. Kapcsoljuk ki a vonalas telefonon az üzenetrögzítÅ‘nket.

8. Ne használjunk eldobható kávékevergetÅ‘ pálcikát (rendezvényeinken sem).

9. Kerti bútornak építsünk fűszékeket.

10. Télen öko módon küzdjünk a hó és jég ellen, ld. környezetbarát síkosságmentesítÅ‘ oldattal, kÅ‘zúzalékkal stb.

11. Mossunk alacsony (30-40 °C) hÅ‘fokon.

12. Használjunk újratölthetÅ‘ elemeket.

13. Nyári hÅ‘ségben a légkondi helyett hűtsük magunkat nedves textilzsebkendÅ‘kkel, vízpermettel, és igyunk minél többet (az izzadás segít a testhÅ‘mérsékletünket alacsonyabban tartani)

14. Használjunk áram nélkül működÅ‘ kerti- és kéziszerszámokat.

15. Házi jégverem – a téli fagyok idején kiválóan alkalmazható ötlet! Töltsünk meg egy pár PET-palackot vízzel, tegyük ki Å‘ket éjszakára a küszöbre, reggel pedig tegyük be az áramtalanított hűtÅ‘be.

16. Használjunk komposztálható szemeteszsákot.

17. Osszuk meg a tárgyainkat egymással, alapítsunk szerszámkölcsönzÅ‘t a szomszédainkkal, családtagjainkkal.

18. Keressük a biopamutból készült ruhákat.

19. Csökkentsük az autóhasználatot: tartsunk autómentes napokat, tömegközlekedjünk vagy vegyünk igénybe TeleKocsi szolgáltatást.

20. Használjunk felhúzhatós ébresztÅ‘órát.

21. Ha nincs rá szükség, szereljük le az autó tetejérÅ‘l a csomagtartó dobozt, csökkentve ezzel a fogyasztást.

22. Vegyük keskenyebbre a margót a szövegszerkesztÅ‘ben, így kevesebb papírt használunk.

23. Divat a vintage! ElÅ‘ a nagyiék ruháival, éljük újra a 20-as és 70-es évek közti fél évszázadot!

24. Járjunk gyűjtögetni az erdÅ‘-mezÅ‘ kincseit, de tartsuk tiszteletben a természetvédelmi elÅ‘írásokat.

25. Műveljünk saját kertet – lehetÅ‘ségeinktÅ‘l függÅ‘en akár csak egy doboznyit is a teraszon. De létrehozhatunk közösségi kertet is.

26. Havonta egyszer legalább ellenÅ‘rizzük a keréknyomást – kevesebbet fog fogyaszani az autónk, ha megfelelÅ‘ a nyomás.

27. Szánjuk el végre magunkat és próbáljuk ki, milyen biciklivel munkába járni. Ne féljünk az izzadságtól, vigyünk magunkkal mosdókendÅ‘t, tiszta ruhát, és öltözzünk át.

28. A megmaradt szappandarabokból készítsünk új szappant.

29. A fürdÅ‘vizet használjuk mosás elÅ‘tti áztatásra.

30. Maradék ételt ne dobjunk ki – együk meg másnap. A kukába kerülÅ‘ étel jelentÅ‘sen növeli a CO2 -kibocsátásunkat! Ha nem termelünk élelmiszer-hulladékot, átlagosan 25%-kal csökkentjük az étkezéshez kapcsolható karbon-lábnyomunkat.

31. Ne járkáljunk koszos cipÅ‘vel a lakásban – ha kevesebb a takarítanivaló, kevesebb a víz- és takarítószerhasználat is.

32. Ne használjunk porszívót – sepregessünk, mossuk fel a padlót, poroljuk ki a szÅ‘-nyegeket.

33. Ne öljük meg a lakásban a pókokat – természetes szúnyog- és légyírtók!

34. Ha hajlamosak vagyunk otthon hosszan pepecselni az autómosással, vigyük inkább autómosóba az autót, kevesebb vízbe kerül.

35. Szervezzünk ruhacserét vagy sosemhasznált ajándékok cseréjét a barátainkkal. Cserélgessünk olvasnivalót.

36. Dugulásra próbáljuk ki a szódabikarbóna-ecet receptet.

37. Építsünk saját naptűzhelyet, fÅ‘zzünk napenergiával.

38. Szerezzünk be napelemes telefon- és laptoptöltÅ‘t.

39. Próbáljuk megelÅ‘zni a náthát, de ha mégis megfázunk, ne feledjük a gyógynövényeket! Egy csomó gyógyszertÅ‘l megkímélhetjük magunkat és a környezetet is.

40. Próbáljunk ellenállni a kísértésnek és ne akarjuk az összes legfrissebb kütyüt beszerezni.Nincsen méltányos kereskedelembÅ‘l származó elektronikai eszköz!

41. Kevesebb félkész és ipari élelmiszer = több valódi étel.

42. Ha az edényeink alja kezd elfeketedni a használattól, csökken a fÅ‘zés hatékonysága – a hÅ‘ egy részét elnyeli a lábos aljára rakódott koszréteg. Tartsuk tisztán az edényeinket!

43. Kertes házban komposztáljunk – akár 30%-kal is csökkenthetjük háztartási hulladékunk mennyiségét. Építsünk komposztáló kast! Ha nincs kertünk, konyhai gilisztás komposztálót használhatunk a konyhánkban is!

44. Hasznosítsuk a kávézaccot! Ha sok répát és retket szeretnénk, keverjük össze a magokat száraz zaccal és ezzel a keverékkel veteményezzünk. Nagyobb termésre számíthatunk!

45. Gyűjtsük az esÅ‘vizet! Naponta fejenként legalább 70 liter ivóvizet használunk el olyan célokra, amelyekre teljesen felesleges a drága pénzen kitermelt és hozzánk eljuttatott ivóvizet pazarolni: WC-öblítésre, mosásra, locsolásra, takarításra és autómosásra.

46. Hozzunk létre mini közkönyvtárat.

47. Használjuk a tisztító- és kozmetikai szereket takarékosabban: a megszokott mennyiségnél valószínűleg kevesebb sampon, mosogatószer, mosószer, szappan és fogkrém is elég lesz. Mindezeket ráadásul házilag is elkészíthetjük!

48. Ne hagyjuk a terményt kárba veszni – fÅ‘zzünk be, aszaljunk, építsünk zöldségtároló vermet (ld. Kislábnyom hírlevél 43. száma) vagy alkossunk a Dunakeszi Gyümölcskörhöz hasonló gyümölcsmentÅ‘ közösséget.

49. Alkalmazzunk biológiai növényvédelmet a kertünkben (ötletek a Kislábnyom hírlevél 42. számában)

50. Ültessük el másokban is a kislábnyomos életmód gondolatát!

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód

Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony

Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.

2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi

DS: Véradás a Városházán

2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.

2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet

Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben

A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.

2024. November 19. 13:51, kedd | Világ

Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá

A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.