Hírek
2020. Június 21. 17:30, vasárnap |
Világ
Forrás: mti
Németországban kitört a járvány egy húsüzemben, ismét téma a karantén

Egy egész járást lezárhatnak a németországi Észak-Rajna-Vesztfália tartományban, mert járványgóc alakult ki egy helyi húsüzemben.
A Rheda-Wiedenbrückben működő sertésfeldolgozóban vasárnapig ezernél is több fertőzést regisztráltak. A tömeges tesztelését kedden kezdték, miután csoportos fertőzések történtek. A munkában a hadsereg is részt vesz, a Gütersloh járási egészségügyi hivatal személyzetét egy 65 fős katonai alakulat egészíti ki. Eddig csaknem 6000 tesztet végeztek el.
Az üzemet bezárták, és elővigyázatosságból karanténra kötelezték csaknem valamennyi dolgozóját, 6400 embert, az adminisztratív munkakört betöltőkön kívül mindenkit.
A kereszténydemokrata (CDU) vezetésű tartományi kormány vasárnap rendkívüli ülést tart. Az előzetes nyilatkozatok alapján meglehet, hogy a járásban ismét bevezetik a társadalmi és gazdasági életet befagyasztó korlátozó intézkedéseket, amelyeket a járvány első szakaszában országszerte alkalmaztak.
A térség CDU-s európai parlamenti képviselője szerint ez nem lesz elég. Nemcsak Gütersloh-ban, hanem az üzem körüli 30 kilométeres övezetben mindenütt korlátozásokat kell elrendelni az egész lakosságra. Kiemelte, hogy a sertésfeldolgozóban történt tömeges fertőzés jelenleg a legsúlyosabb járványkitörés egész Európában. A vírus legalább két hete terjedhet a dolgozók között, sokan már kórházba is kerültek, és félő, hogy számos halálos áldozat is lesz - mondta Peter Liese, aki az Európai Néppárt (EPP) EP-frakciójának vezető egészségügyi szakpolitikusa, aki politikai karrierje előtt orvosként dolgozott.
A Tönnies-holdinghoz tartozó üzemben többnyire közép- és kelet-európai vendégmunkások dolgoznak. Az alvállalkozói konstrukcióban foglalkoztatott emberek általában tömegszállásokon laknak. A közeli Verlben, ahol a dolgozók egy részét elszállásolták, a városvezetés megbízott egy biztonsági céget a karantén betartásának ellenőrzésével, és kordonokkal lezárta a negyedet. Az elkerített településrészen számos családi ház is van, amelyek lakói nem a Tönnies-nél dolgoznak.
Hubertus Heil szövetségi munkaügyi miniszter a napokban megrázónak nevezte a húsüzemi járványkitörésről szóló híreket. Az eset megmutatja, milyen következményekkel jár, amikor "nem bánnak méltányos, fair módon közép- és kelet-európai munkavállalókkal nálunk" - nyilatkozott a miniszter az ARD országos köztelevíziónak. Hozzátette: az eset azt is megmutatja, hogy helyesen járt el a kormány, amikor a hasonló járványkitörések révén elrendelte, hogy 2021-től tilos a vállalkozói szerződés (Werkvertrag) alkalmazása a német húsipar azon társaságainak, amelyek fő üzletága az élőállat-vágás és a húsfeldolgozás.
A német húsiparban nagyjából 200 ezren dolgoznak, az ágazat versenyképességét jórészt a vállalkozói szerződésekkel szerzett olcsó munkaerő biztosítja. Becslések szerint a mészárosok és a hentesek nagyjából 90 százaléka közép-, vagy kelet-európai vendégmunkás.
EIL: Nach dem Corona-Ausbruch beim Fleischproduzenten #Tönnies sind mittlerweile 1029 Mitarbeiter positiv auf das Virus getestet worden. Dies gab die Stadt Gütersloh bekannt. https://t.co/OTWbhwAj4k
— DER SPIEGEL (@derspiegel) June 20, 2020
Nyitókép: Spiegel.de/Képernyőfelvétel
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 15. 10:34, kedd | Világ
Witkoff: Putyin nyitott a tartós békére Ukrajnában
Az ukrajnai béketeremtés Donald Trump amerikai elnök egyik fő prioritása.
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 12. 13:44, szerda | Világ
Az USA azonnali hatállyal újraindítja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt
A nyilatkozat szerint az Egyesült Államok azonnal feloldja a hírszerzési információk megosztásának felfüggesztését, és újraindítja az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatást.
2025. Február 26. 14:00, szerda | Világ
Trump ötmillió dollárt szeretne kérni az aranykártyákért
Az amerikai elnök elvárja, hogy a vállalatok fizessenek azért, hogy képzett munkavállalókat hozzanak az USA-ba az aranykártya segítségével.