2024. november 21, csütörtök - Olivér

Hírek

2021. November 24. 15:38, szerda | Életmód
Forrás: BG

Klasszikus hibák, amelyeket szaunázáskor követünk el

Klasszikus hibák, amelyeket szaunázáskor követünk el

Itt az őszi-téli évszakátmenet, amely a wellness és a szaunázás szezonja is egyben. Normális esetben, azaz egy járványmentes világban szabadidőnket testünk regenerálására, pihentetésére fordíthatnánk.

A szauna hosszú évszázadok óta sokaknak segít az ellazulásban, használata minden szempontból elÅ‘nyös: növekszik a szívritmus, tágulnak az erek, javul a szív teljesítménye. Nem mindegy azonban, hogyan használjuk a szaunát – ezek elsÅ‘sorban olyan szabályok, amelyek a hatékonyságot és a biztonságunkat növelik. A már említett elÅ‘nyök mellett más jótékony hatásai vannak az effajta pihenésnek: a szauna átmelegít, erÅ‘síti az immunrendszert, elernyednek az izmok, a szív erÅ‘södik, tehát légzÅ‘kapacitásunkat is növeljük. A helyes használathoz és a fent leírt elÅ‘nyök maximális kihasználásához azonban tudnunk kell egy s mást.

A maximális ruházat egy textiltörölközÅ‘ vagy egy lepedÅ‘ legyen – az ékszereket hagyjuk kinn!

Nem véletlen, hogy sok helyen a szauna meztelenül használandó, hiszen az izzadás ruhák nélkül lehet teljes. A fürdÅ‘ruha rossz hÅ‘vezetÅ‘, hamar felforrósodik, gátolja a test hÅ‘leadását, és a többnyire műszálas ruhákból olyan anyagok párolognak ki, melyeket nem tanácsos belélegezni. A talpán lévÅ‘ szennyezÅ‘dések és a meleg hatására kipárolgó ragasztóanyagok miatt a papucsnak sincs helye a forróságban, hagyjuk az ajtó elÅ‘tt. Emellett figyeljünk arra, hogy szaunázás elÅ‘tt vegyük le ékszereinket, óráinkat, mert azok felforrósodhatnak a melegben.

Nem lehetünk a szaunában órákig és figyeljünk oda a folyadékbevitelre is!

KezdÅ‘ szaunázóknak 5-10 percet javasolt eltölteni egy klasszikus finn szaunában, a gyakorlottabbaknak is maximum 20 perc javasolt a forróságban egy-egy alkalommal, amely 15 perces pihenÅ‘t követÅ‘en néhányszor ismételhetÅ‘. Ha kifejezetten kellemetlen már a meleg, nem kell “csakazértis” bent maradnunk a kitűzött ideig, inkább tartsunk negyedórás szünetet, majd térjünk vissza. A megfelelÅ‘ mennyiségű víz fogyasztása, amit sajnos sokan elfelejtenek. Szaunázást követÅ‘en fokozatosan igyunk meg legalább egy liter vizet, amit ne helyettesítsünk más folyadékkal (különösön ne valamilyen cukros üdítÅ‘itallal vagy gyümölcslével).

Etikett: mások is lehetnek a szaunában!

A szauna a nyugalom, ellazulás helyszíne, ezért lehetÅ‘ség szerint ne zavarjunk másokat hangoskodással. Ellentétben más társas helyzetekkel, itt még a köszönés elmaradása sem számít barátságtalannak, a hosszas beszélgetés, nevetgélés annál inkább. Valamivel aktívabbak lehetünk viszont egy-egy szaunaszeánszon, amikor a szaunamesterek különleges technikával, természetes illatanyagokkal és a bÅ‘rt kényeztetÅ‘ hatóanyagokkal teszik igazi rituálévá a szaunázást. Illóolajokkal kevert vizet locsolnak a kályhára, és az így keletkezett forró, aromás párát törölközÅ‘k és zászlók segítségével a vendégek bÅ‘rére irányítják. A 12-15 perces programot a szaunamester kiegészítheti természetes anyagokból készült bÅ‘rradírokkal, krémekkel, teákkal, esetleg hideg gyümölccsel, ezzel téve teljesebbé a programot. Olykor speciálisan összeállított zene is szól, és az azzal együtt, ritmusos mozgással fokozzák az élményt.

A szauna története röviden

A Finnországból származó szauna története több ezer évre nyúlik vissza: az elsÅ‘ helyiségeket még a föld alá építették, a farönkökbÅ‘l álló kis házikót csak késÅ‘bb kezdték használni. A hagyományos finn szaunában köveket melegítettek fatüzelésű tűzhelyen, amellyel fél nap alatt lehetett elérni a vágyott hÅ‘mérsékletet. A szaunázók ilyenkor csak a kémény nélküli helyiség “füsttelenítése” után mehettek be felfrissülni. Az eredeti szauna neve finnül “savu” vagyis “füst” volt. A kéménnyel, fatüzelésű vaskályhákkal felszerelt szaunák ezt követÅ‘en alakultak ki, és a finnek utazásaik során az egész világon elterjesztették szauna kultúrájukat.

Tévhitek

A leggyakoribb szauna-tévhit, hogy az izzadással méreganyagok is távoznak belÅ‘lünk. A szaunában történÅ‘ izzadásnak sokféle jótékony egészségügyi hatása van, de ez nem tartozik közéjük. A méreganyagokat ugyanis tudományos ismereteink alapján a vesék, a máj és a belek vonják ki szervezetünkbÅ‘l.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód

Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony

Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.

2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi

DS: Véradás a Városházán

2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.

2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet

Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben

A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.

2024. November 19. 13:51, kedd | Világ

Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá

A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.