2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2020. Július 05. 14:00, vasárnap | Életmód
Forrás: magyarkurir.hu, wiki

Kik voltak Szent Cirill és Szent Metód és miért ünneplik őket a szláv népek? Miért pont július ötödikén?

Kik voltak Szent Cirill és Szent Metód és miért ünneplik őket a szláv népek? Miért pont július ötödikén?

Nem tartozik a legnagyobb szlovákiai államünnepek közé Szent Cirill és Szent Metód ünnepe, ennek ellenére fontos személyiségeknek számítanak a szláv keresztény kultúrában.

A szláv katolikusok egy része július ötödikén ünnepli Szent Cirillt és Metódot.

Elöször az olmützi érsek, Fürstenberki BerdÅ™ich kérésére IX. Piusz pápa jelölte ki ezt a napot a két szent ünneplésére a két szent testvér érkezésének ezredik évfordulója alkalmából. A fivérek 863-ban érkeztek meg térségükbe, ahol hittérítÅ‘ munkát végeztek a szláv népek körében. Maga a dátum közvetlenül nem köthetÅ‘ a két szenthez. Többek közt azért lett július ötödike a két szent napja, mert Husz János ünnepe hatodikára esik és egy ellenünneppel próbálták ellensúlyozni a reformátor egyre növekvÅ‘ kultuszát. Egyes szláv országokban a gregoriánus naptár szerinti május 24-én ünneplik Szent Cirillt és Szent Metódot.

Mindketten beszéltek szláv nyelven és erre a nyelvre fordították is a vallási szövegeket, ezért Rastiszláv kérésére, aki szerette volna, hogy saját nyelvükön is elmagyarázzák a katolikus hitet, a két testvér megérkezett a Nagy-Morva Birodalomba.

MeggyÅ‘zÅ‘désük volt, hogy minden nép hivatalos az üdvösségre és Jézus minden emberért meghalt. Tehát nem csak az akkor fÅ‘nyelveknek számító hébert, görögöt és latint kellene használni a vallásban. Ök alapozták meg a cirill ábécé alapját, a glagolita írást is.

Cirill és Metód egyik célja az volt, hogy a keresztény dogmákat és liturgikus könyveket szláv nyelven írt könyvekben gyűjtsék össze, azonban szembesültek vele, hogy az ószláv nyelvet nem tudják a görög, illetve a latin betűkészlettel lejegyezni. Így született meg a 43 betűt tartalmazó glagolita ábécé, a legkorábbi szláv ábécé, mely egyes elméletek szerint a Szent CirillrÅ‘l elnevezett, neki és fivérének tulajdonított cirill írás alapját képezte. Cirill és Metód lefordították szláv nyelvre a Szentírást; a szertartások nyelvéül is a szlávot használták.

II. János Pál pápa 1980. december 31-én keltEgregiae virtutiskezdetű apostoli levelében Európa társvédÅ‘szentjeivé nyilvánította a keresztény kelet két apostolát.

Címkék: ünnep, szent

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód

Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony

Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.

2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi

DS: Véradás a Városházán

2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.

2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet

Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben

A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.

2024. November 19. 13:51, kedd | Világ

Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá

A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.