Hírek
2020. Augusztus 18. 17:23, kedd | Interjú
Interjú: Nagymegyer a hazai csilinagyhatalom
A nagymegyeri Varga Gábor informatikus Hegedűs Tamás agrármérnök barátjával nem mindennapi hobbinak hódolnak: csiliszószokat főznek.
Ezek a szószok azonban nem akármilyenek, ugyanis a Burning Angel márkanevet viselő készítmények eddig kilenc nemzetközi elismerést gyűjtöttek be külföldi csiliversenyeken. Ami egykor hobbinak indult, talán egyszer megélhetést is biztosít majd, legalábbis ez lenne a cél. Varga Gáborral a jövőt is tervezgettük…
Világéletedben szeretted a csilit és egyszer csak elhatároztad, hogy csiliszószokat fogsz készíteni?
Már gyerekként szerettem az enyhén csípős ételeket, majd ez eltűnt és sokáig csak egy kis csípős került a kajába, de semmi extra. Aztán 2014-ben az egyik kollégám megajándékozott három darab paprikával. Letette elém a billentyűzetemre. Én pedig fogtam, arrébb tettem, és megvakartam a szemem…Amit valószínűleg nem kellett volna…? Égett is a szemem rendesen, de kibírtam. A paprika skorpió volt, amely 2011-ben a világ legerősebb paprikájaként került bele a Guiness Rekordok könyvébe. Hazavittem, levágtuk a végét és öcsémmel megkóstoltuk… hát volt ereje. A következő héten a kollégám letett az asztalomra még vagy fél kilót. De ez már nagy mennyiség volt.
Mi történt vele? Feldolgoztad?
Valamennyit beszárítottam, néhányat elosztogattam, egy kisebb részét pedig hozzákevertem paradicsomhoz. A következő évben az ebből felfogott magból már ültettem, de vásároltam is palántákat és végül 10 növényem volt, amelyből nyolc termett. Amikor elkezdtek teremni, rájöttem, hogy magában egyik sem ehető, így kutatni kezdtem, majd rátaláltam a mexikói salsa-stílusra. Tehát csilipaprika paradicsomos alappal és fűszerekkel. Kísérletképpen közel hét liternyi szósz készült el különféle ízesítésekkel.
Mi történt ezzel a sok szósszal?
Jó részét elosztogattam, a többit pedig elhasználtuk. Forrón beletöltöttük az üvegekbe és dunsztoltuk. Tartósítószert egyik termékünk sem tartalmaz és ehhez ragaszkodom.
A következő évben mennyit palántát ültettél?
Ismét vásároltam magokat, innen is egy keveset, onnan is egy keveset, végül 25 féle csilit ültettem (több ezer fajta létezik). Amikor elkezdett teremni 150 növényem, akkor rá kellett jönnöm, hogy ez óriási mennyiség. Elkezdtem gondolkodni azon, hogy ezzel komolyabban kéne foglalkozni és kiváltottam az őstermelői igazolványt. Részben ennek is köszönhető, hogy folytattam a főzést.
Mi volt a következő lépés?
Össze kellett állítani a pontos recepteket, beszerezni az üvegeket, amikbe beletöltjük és lassan épült fel az üzlet. Közben ellátogattam egy nagymarosi csilifesztiválra és a solymári Csilimikulásra, ahol elég kellemes és pozitív visszajelzéseket kaptam, ugyanis a fűszeres csiliszószok még újdonságnak számítottak. Általában mindenki a natúr csiliszószokat gyártotta, amelyek közt voltak méregerősek és kevésbé erősek is. Salsát akkor nem készített Magyarországon. A pozitív visszajelzések miatt 2017-ben megdupláztuk a mennyiséget, redukáltam a fajták számát azokra, amik ízlettek, tetszettek. Ez azonban rengeteg kísérletezést igényelt, mire megtalálod az igazi ízeket…Nekem ezért volt jó a 2015-ös év, amikor azt a hét litert főztem, mert akkor fél literenként más-más volt a fűszerezés. A következő években pedig már csak finomhangolásra volt szükség. Illetve ekkor alakult ki az a módszer is, hogy bizony néhány szósz 24-36 órás főzést igényel.
Van olyan terved, hogy majd egyszer ebből élj és ne kelljen Pozsonyba ingáznod?
Ez volna a cél. De nem vagyok hajlandó kapásból belevágni. Inkább kiépítem először a márkanevet és azon izgulok az év elején, hogy hova fogok még ültetni és nem azon, hogy nem sikerült semmit eladnom a télen.
Hány palántát ültettetek például az idén és miként nőtt ez a mennyiség?
Minden évben nőtt a szám, mert ugye 150 tővel kezdtem, majd 300, tavaly 1000-1200 palánta került kiültetésre, idén pedig 3000. Fokozatosan nő a kiültetett palánták száma, így a szószok mennyisége is.
Gondolom háromezer tő nem fér el egy városi családi ház kertjében. vagy mégis?
Természetesen nem. Ketten készítjük a szószokat Hegedűs Tomi agrármérnök barátommal, aki 2017-ben meglátogatott és megnézte az otthoni ültetvényemet. Látta, hogy van egy kis betegség a paprikán és neki köszönhető, hogy 120 tő akkor megmenekült. A következő év már közös munkával telt. Nagyszülei és a szülei Pozsonyeperjesről származnak, ott van egy kisebb földterület, ahol jelenleg is megtalálható a csiliültetvényünk nagyobb része.
Nálad otthon mi van a kertben?
Főleg paradicsom, ami az egyik fő alkotóeleme a szószainknak. Ezen a nyáron közel 300 tő került kiültetésre. Vannak köztük klasszikus pirosak, sárgák, narancssárgák, barnák és zöldek, ugyanúgy találunk húsosabbat és levesebbet is, tehát szándékosan ültettünk többfélét. Illetve a szószainkhoz használt zöldfűszerek is nálam vannak.
Több díjat is bezsebeltetek az elmúlt egy-két évben. Hogy jut el például egy szlovákiai magyar csilitermesztő egy amerikai versenyre?
Mivel két évvel ezelőtt, 2017-ben a tárkonyos szószunknak, Mr. T-nek nagyon pozitív visszhangja volt, úgy gondoltuk, hogy benevezünk a World Hot Sauce Awards Louisiana-i versenyre és a saját kategóriánkban (Ultra Hot) elsők lettünk, azaz világbajnok lett a Mr. T elnevezésű szószunk.
Milyen díjakat nyertetek még?
Egy évvel a világbajnoki díj után rájöttünk, hogy a komolyabb versenyeket Amerikában rendezik. Nemrégiben a New York-i The Hot Pepper Awards versenyen a pepper blend (paprikamix) kategóriában az 500 nevező közül az Intro szósza végzett a második helyen. A már említett World Hot Sauce Awards idei évadában a Fever nevű készítményük lett az indiai szószok kategóriájának harmadik helyezettje, az édesanyám receptje alapján készült Killer Tomatoes paradicsomdzsem pedig a második helyen végzett. Júniusban az USA-beli Madisonban (Wyoming) megrendezett International Flavor Awards nevű versenyen az olajok kategóriájában másodszor lett ezüstérmes a Burning Angel Chili Oil No. 1 (chiliolaj) termékünk. Ugyanitt a Killer Tomatoes harmadik lett és a pozsonyeperjesi 2019-es Eperfesztiválra készült pEpER YES epres szószuk második helyen végzett. Legutóbb pedig Új-Mexikóból a Tiny Monster nevű szószunk lett aranyérmes az All Natural Mild/Medium kategóriában. Ezzel együtt már kilenc nemzetközi díjunk van.
Mikor kerültetek kapcsolatba a Csilizközi Őstermelői Piaccal és mit adott nektek a rendezvény?
A második rendezvényen, 2018 júliusában már ott voltunk. Új lehetőségek nyíltak meg előttünk. A szószainkat addig jobban ismerték Magyarországon és Pozsonyban, ám a környéken nem nagyon. A csallóköziek még mindig félnek a csilitől, mert az csíp. Meg nagyon sokan ültetnek maguk, de szószuk nincs. A piac sokkal közelebb hozta hozzánk az embereket és megteremtette a hely a személyes kapcsolatot a vásárlókkal, ami nagyon fontos.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi
DS: Véradás a Városházán
2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.
2024. November 19. 14:20, kedd | Kzélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá
A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.
2024. November 18. 14:41, hétfő | Sport
ATP: Sinner, Zverev és Fritz pályára lépnek Münchenben
A regnáló világelső először vesz részt az 1899-ben először megrendezett eseményen, amelyre jövőre április 14. és 20. között kerül sor.