Hírek
2021. Március 26. 13:04, péntek |
Világ
Forrás: Encyclopaedia Britannica
Ezen a napon: március 26.
Legújabb rovatunk következő részében felsoroljuk a világtörténelem legnagyobb eseményeit, valamint szemezgetünk a magyar vonatkozású történésekből. Kedves olvasóinknak tartalmas szórakozást kívánunk.
2000 – Vlagyimir Putyin nagy napja
Huszonegy évvel ezelőtt ezen a napon választották Oroszország elnökévé Vlagyimir Putyin titkosügynököt és politikust.
1992 – Mike Tyson elítélése
Az akkori csúcsformában bokszoló nehézsúlyú világbajnokot, Mike Tysont hat év börtönbüntetésre ítélték, amiért bűnösnek találtatott egy ellene felhozott erőszakolási vádban.
1979 – Az Izraeli-Egyiptomi békeszerződés aláírása
Történelmi eseménynek lehettek szemtanúi azok, akik már 1979-ben figyelték a világpolitika alakulását. Ekkor köttetett meg ugyanis Izrael és Egyiptom között egy békeszerződés, amelynek aláírói Menachem Begin és Anwar Sadat, közvetítője pedig az amerikai elnök Jimmy Carter volt.
1969 – John Lennon és Yoko Ono háborúellenes „szerelmeskedése”
Ezen a napon kezdte meg John Lennon és Yoko Ono azt a szimbolikus szeretkezést, amely a háború borzalmaira akarta felhívni a figyelmet. Az Amszterdamban kezdődő kampány a „Make Love Not War” szlogent viselte.
1941 – Richard Dawkins születésnapja
Ezen a napon, a kenyai Nairobiban megszületik Richard Dawkins, brit evolúciós biológus, aki bebizonyította, hogy a gének felelősek az evolúcióért. A tudós később ateista lett.
1926 – Megszületik Kallós Zoltán
A Nemzet Művésze, kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, népzenegyűjtő. Életében kitüntették a Magyar Corvin-lánccal.
1912 – Thurzó Gábor születésnapja
A neves magyar író, kritikus és műfordító Rutterschmidt Károly néven látta meg a napvilágot. Életében József Attila-díjjal jutalmazták.
1827 – Ludwig van Beethoven halála
Ezen a napon hunyt el Bécsben a német zeneszerző-zseni, Ludwig van Beethoven. A halál oka májcirrózis.
1840 – Először készült sikeres fotó a Holdról
Az első fennmaradt fotográfiát a Holdról John W. Draper angol tudós készítette, ezzel megteremtetve az asztrofotózást.
1804 – Kempelen Farkas halála
A sakkozógép feltalálója és megépítője Beethovenhez hasonlóan Bécsben hunyt el, bár huszonhárom évvel korábban. A XVIII. század egyik legjelentősebb magyar tudósa és feltalálója volt. Nyolc nyel¬ven írt, beszélt, németre fordította Mária Terézia tör¬vénykönyvét. Megépítette a beszédutánzó gépet és ő tervezte a Budai Várszínház épületét.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá
A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.
2024. November 07. 14:15, csütörtök | Világ
Az EU nagykövetei szerint lehetséges, hogy a Trump-kormány megemeli a vámokat
A jelenlegi bizottsági tagok hivatali ideje lejár, az újonnan kinevezett jelöltek pedig az Európai Parlament (EP) jóváhagyására várnak.
2024. Október 30. 14:01, szerda | Világ
Ezen a napon: Október 30.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2024. Október 07. 17:16, hétfő | Világ
Fico: Szlovákia feltétel nélkül támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz
Ugyanakkor Fico szerint Szlovákia részt fog venni minden olyan békekonferencián, amelynek célja az Ukrajna és Oroszország közötti háború befejezése.