Hírek
2020. Október 24. 09:40, szombat |
Életmód
Forrás: Femina
Ételek, melyeket nem szabadna mikróban melegíteni

Mára szinte nélkülözhetetlen háztartási eszközzé vált a mikrohullámú sütő. A melegítési folyamat azonban bajjal is végződhet, ha az ember nem elég tájékozott a mikróhasználatot illetően.
Egyes főtt ételek újramelegítve egészségtelenné válhatnak, de akár ételmérgezést is okozhatnak – tájékoztat a Femina.
Ilyen például a spenót és más leveles zöldségek – a növény ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz nitrátot, ami az újramelegítés során nitritekké, majd nitrozaminná alakul. Ez az anyag negatívan befolyásolja a test oxigénellátását, ráadásul egyes típusai a European Food Information Council kutatói szerint karcinogén tulajdonságúak is.
Továbbá ide sorolhatnánk a csirkehúsételeket is, főleg, ha a csirkehús nincs megfelelően átsütve, illetve megfelelően tárolva. Azokon a részeken ugyanis, ahol akár kis mértékben is nyers maradt, rövid időn belül szalmonella kórokozók szaporodhatnak el. A WHO figyelmeztetése szerint a mikrózás nem feltétlen forrósítja fel kellőképpen a húst, így pedig nem fogja elpusztítani ezeket a kórokozókat. Ennek fő okai közé tartozik az is, hogy a mikrohullámú sütőbe rakott étel nem egyenletesen melegszik, így a hús egyes területein óhatatlanul csak langyos marad.
Felvágottak – sokan készítenek belőlük mikró segítségével melegszendvicset. Pie, Spahis és Seillan közös tanulmánya szerint ez egyáltalán nem ajánlott, ugyanis ezek a termékek olyan hozzáadott anyagokat, például tartósítószereket tartalmaznak, melyek a mikrózás hatására kémiai átalakuláson mehetnek át, és ezáltal még károsabbak lehetnek a szervezet számára, mint egyébként. A Betegségmegelőző Központ kutatói szerint ha a burgonya több órát áll szobahőmérsékleten (a krumpli esetében legyen akár burgonyapüréről vagy petrezselymes krumpliról szó), elszaporodhatnak rajta a Clostridium botulinum baktériumok, melyek botulizmust okozhatnak.
A mikróval való langyosításnak köszönhetően ezek a kórokozók életben maradnak, és ételmérgezést okozhatnak. A rizs felületén pedig Bacillus cereus spórák találhatók, melyek, ha a köret szobahőmérsékleten hűl ki, elszaporodhatnak – tudhatjuk meg az az International Life Sciences Institute kutatóitól, név szerint Gilbert, Stringer, és Peace szakemberektől. Mivel a kórokozót egy enyhe mikrózás nem fogja elpusztítani, sajnos megeshet, hogy az ember ételmérgezést kap.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 27. 15:35, csütörtök | Kzélet
Ausztria katonai egységet küldött Szlovákiába a száj- és körömfájás elleni védekezés megerősítésére
A szlovák kormány kedden Szlovákia egész területére rendkívüli helyzetet hirdetett a betegség miatt.
2025. Március 26. 14:12, szerda | Sport
Argentína 4-1-re legyőzte Brazíliát és ezzel kijutott a 2026-os világbajnokságra
Az argentinok ezzel csatlakoztak Japánhoz, Új-Zélandhoz és Iránhoz. Brazília ellen már tizenkét perc után kétgólos előnyhöz jutottak, Julian Alvarez és Enzo Fernandez góljaival.
2025. Március 26. 13:37, szerda | Kzélet
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerdán arról tájékoztatott, hogy újabb száj- és körömfájással sújtott marhatelepet fedeztek fel Magyarországon, ezúttal Levél község közelében.