HÃrek
2022. Május 01. 14:31, vasárnap |
Tech
Forrás: REEFS
Egy új felfedezés szerint élhető lehet az Európa hold óceánja
A tudósok azután jutottak erre a következtetésre, miután megvizsgáltak egy hasonló grönlandi jelenséget.
A Jupiter Europa nevű holdja kapcsán többnyire a NASA megfigyeléseirÅ‘l és az egyéb, a témához kapcsolódó tanulmányokról számolunk be. Nemrég megtudtuk, hogy elÅ‘bbi jövÅ‘re 23 milliárdból gazdálkodhat, utóbbi sorozatot pedig most egy újabb példány egészítette ki, érdekes következtetéssel.
A Nature oldalán jelent meg a részletes munka, amelyben a NASA Operation IceBridge névre keresztelt projektjének adataira támaszkodtak. Ennek keretében még 2015 és 2017 között gyűjtöttek információt a grönlandi jégtakaró jellemzÅ‘irÅ‘l, többek között radart is bevetve, a most megvizsgált adatok pedig arra a következtetésre indították az új munkában résztvevÅ‘ kutatókat, hogy bizonyos tekintetben párhuzamokat vonhatunk az ottani, valamint az Europa felszínén lévÅ‘ jégtakaró között. Mindkét helyszínen jelen vannak az érdekes kettÅ‘s gerincek, amelyek a jelek szerint a felszín alá leszivárgó és ott újból megfagyó folyékony víz, valamint a létrejövÅ‘ nagyobb nyomás miatt alakítják ki ezen jellemzÅ‘ket, ez pedig azt sugallja számukra, hogy a hold felszínének egyes részei is élhetÅ‘k lehetnek.
A Stanford Egyetem School of Earth, Energy & Environmental Sciences keretein belül tevékenykedÅ‘ szakemberek tisztában vannak azzal, hogy a két helyszínen eltérÅ‘ hÅ‘mérséklet, kémiai folyamatok, valamint nyomás uralkodik, emiatt a következÅ‘ lépésben az Europa esetében látott hasonló jelenségeket, jellemzÅ‘ket figyelnék közelebbrÅ‘l meg, hogy pontosabban felvázolják a hasonló és eltérÅ‘ részleteket. Az világos, hogy Grönlandon az újból megfagyó víz és a nyomás miatt alakult ki a kettÅ‘s gerinc, legalábbis az általuk említett helyszínen, mivel azonban az Europa kapcsán még nem rendelkezünk hasonlóan részletes adatokkal, több kérdés még megválaszolásra vár.
A holdat két külön küldetés veszi majd célba, ezek egyike az ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) névre hallgató expedíciója, a másik pedig a NASA által kialakított Europa Clipper, amely már a jégrétegen áthatoló radart is magával cipelne.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi
DS: Véradás a Városházán
2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.
2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrÃnát hagyott jóvá
A doktrÃna szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.
2024. November 18. 14:41, hétfő | Sport
ATP: Sinner, Zverev és Fritz pályára lépnek Münchenben
A regnáló világelső először vesz részt az 1899-ben először megrendezett eseményen, amelyre jövőre április 14. és 20. között kerül sor.