Hírek
2022. Január 17. 14:32, hétfő |
Világ
Forrás: Science Advances / Youtube
Csodálatos lelőhelyre bukkantak Ausztráliában
Több mint tizenegy millió éves leletekre bukkantak Ausztráliában. A kivételesen jó állapotban lévő maradványok segítségével a tudósok pontosabb képet kaphatnak a földrész múltjával kapcsolatban.
Nem először foglalkozunk a korábbi földtörténeti korok felfedezésével és az arról szóló hírekkel. A modern tudomány az őslénytanra is nagy hatással van, ennek köszönhetően pedig csodálatos információkra tehetünk szert a bolygó múltjáról. Most Ausztráliából futottak be újabb hírek, amelyekben egy nem túl jól ismert időszak maradványaira, azok kitűnő állapotára hívják fel a figyelmet.
Az Australian Museum Research Institute munkatársai állították össze a fenti leletekre vonatkozó tanulmányt, amely a napokban jelent meg a Science Advances hivatalos oldalán. Ebben arról olvashatunk, hogy a Gulgong városa melletti helyszínen eredetileg egy környékbeli farmer bukkant érdekes leletekre, ezt követően pedig az intézmény csapata hét alkalommal is meglátogatta a területet, ahol az ásatások során további példányokat azonosítottak be. Ezek a miocén korból ránk maradt leleteket jelentik, amelyek megmutatják a maitól igencsak eltérő körülményeket és környezeti viszonyokat, ezek alapján ugyanis kijelenthetjük, hogy 11-16 millió évvel ezelőtt ugyanazon régióra vonatkozóan egy igencsak nedves, leginkább esőerdők által uralt területről beszélhetünk.
A maradványok között tollak, pókok, darazsak, növények és halak is felbukkannak, ezek jól illusztrálják a környékre akkoriban jellemző diverzitást, a kutatók ráadásul az egyes sejteket is szemügyre vehetik, a részletes vizsgálatok révén pedig az egyes leletek eredeti színe is megállapítható. A vasban gazdag kőzetre épült helyszín kiemelkedően gazdagnak bizonyult ezen fosszíliákban, ez a csapat vezetője szerint kiérdemelte a „Lagerstätte” nevet, amely német szakemberek használnak a számos eltérő, kitűnő állapotban megmaradt leletet felvonultató helyszínekre.
A miocén időszaka alatt fokozatosan csökkent a csapadék mennyisége, emiatt világszerte visszaszorultak a hatalmas esőerdők, Ausztráliában pedig ennek során alakultak ki a ma látható viszonyok, a jóval szárazabb, olykor igencsak barátságtalan klíma.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá
A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.
2024. November 07. 14:15, csütörtök | Világ
Az EU nagykövetei szerint lehetséges, hogy a Trump-kormány megemeli a vámokat
A jelenlegi bizottsági tagok hivatali ideje lejár, az újonnan kinevezett jelöltek pedig az Európai Parlament (EP) jóváhagyására várnak.
2024. Október 30. 14:01, szerda | Világ
Ezen a napon: Október 30.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2024. Október 07. 17:16, hétfő | Világ
Fico: Szlovákia feltétel nélkül támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz
Ugyanakkor Fico szerint Szlovákia részt fog venni minden olyan békekonferencián, amelynek célja az Ukrajna és Oroszország közötti háború befejezése.