2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2022. Október 30. 20:15, vasárnap | Közélet
Forrás: Braunsteiner Kristóf / ÚjSzó.com

Braunsteiner Kristóf: Veszélyes kínai befolyás

Braunsteiner Kristóf: Veszélyes kínai befolyás

A szerző cikke az ÚjSzó.com-on jelent meg.

Olaf Scholz német kancellár hat minisztériumának, titkosszolgálatának és számos európai szövetségesének figyelmeztetése ellenére átnyomta a hamburgi kikötÅ‘ egyik konténerterminálja 24,9 százalékának eladását egy kínai hajózási óriásnak, a Coscónak. Az, hogy cégek bevásárolják magukat mindenféle infrastruktúra-projektbe, nem olyan különös dolog. Ez az üzlet viszont azért kavart akkora port, mert a Cosco nem közönséges hajózási óriás, hanem egy kínai állami cég. És Kína ezzel, valamint az ehhez hasonló állami cégekkel próbálja növelni befolyását nemcsak a nyugati világban, hanem világszerte is.

Magának a Coscónak már a legjelentÅ‘sebb európai kikötÅ‘k néhányában van részesedése, köztük az antwerpeniben, a valenciaiban, a zeebruggeiben, és aztán még ott van a pireuszi kikötÅ‘ esete Athénban, amit 100%-ban ez a cég birtokol, miután a 2009-es gazdasági válság betörtével felvásárolta. Ezzel a ténnyel érvelt Olaf Scholz és az üzlet létrejöttét szorgalmazó társai, hogy hisz a Coscónak már szinte minden jelentÅ‘s európai kikötÅ‘ben van érdekeltsége, és ha náluk nem fognak birtokolni semmit, akkor a hajózási cég egyszerűen kihagyja majd a német kikötÅ‘ket, és más kikötÅ‘kbe fogja szállítani konténereit.

Na és pont ez a bökkenÅ‘. Míg az európai országok eleinte jó üzleti döntésnek látták, hogy eladjanak részeket kikötÅ‘ikbÅ‘l kínai beruházóknak, mára kiderült, hogy ez nem is volt annyira jó ötlet. Mert zsarolhatóvá váltunk ezáltal. Ráadásul a jelen Kínája nagyon autoriter irányt vett fel, ami a bel- és külpolitikáját illeti, és egyáltalán nem retten vissza attól, hogy teljes mértékben kihasználja pozícióját.

Egy autoriter állam, ami állami cégek befektetésein keresztül befolyást nyer Európa gazdaságának létfontosságú infrastruktúrájában, majd ezen keresztül zsarol minket. IsmerÅ‘s?

Így járt pórul Németország és miattuk az EU többi része, az orosz gáz miatt. Persze érthetÅ‘ volt a gazdasági és külpolitikai stratégiájuk, a „Wandel durch Handel”, magyarul: változás kereskedelmen keresztül. Szoros kereskedelmi kapcsolatokon keresztül akarták Oroszországot a demokrácia és szabadság irányába irányítani. A rendszerváltás után német cégek Oroszországban fektettek be, és az orosz Gazprommal együtt építették az Északi Áramlat-1 gázvezetéket, majd tervezték és megépítették az Északi Áramlat-2 gázvezetéket is. Egészen a háború kitöréséig tartották magukat hozzá. Azzal érveltek, hogy nem csak Németország függ Oroszországtól, hisz az oroszok GDP-jének nagy része a gázexportból ered, így Å‘k is függenek attól, hogy eladják.

Csak aztán kitört a háború, és mindenki gyorsan megértette, hogy ha tovább fogjuk vásárolni az orosz gázt, azzal csak Putyin háborúját pénzeljük. És az is nyilvánvalóvá vált, hogy mégis azok az EU-s országok függenek jobban Oroszországtól, amelyek energiaháztartásukat az olcsó orosz gázra alapozták. Nincs gáz, nincs termelés – nincs termelés, nincs ipar. Ráadásul a fűtetlen otthonok a szociális nyugalmat is veszélyeztetik.

És pont ez a veszélye a kínai függÅ‘ségnek is. Németország és az egész EU gazdaságának egyik fÅ‘ motorja a Kínába történÅ‘ exportálás. Egyben szélsÅ‘ségesen függünk attól, hogy Kínából importálunk alkatrészeket, komponenseket és fogyasztói cikkeket. Az alkatrészekbÅ‘l és komponensekbÅ‘l állítjuk aztán össze azt az árut, amit Kínába exportálunk. És mindez a kikötÅ‘kön keresztül történik.

Mi történik, ha Kína tényleg háborút indít Tajvan ellen? Képesek leszünk-e szankcionálni Kínát? Képesek leszünk-e kiállni az emberi jogok mellett? A tapasztalat azt sugallja, hogy nem biztos. Amikor kiderült, hogy az ujgurokat koncentrációs táborokba zárják, akkor is a gazdasági érdekek nyertek az emberi jogok felett.
A Kínai Kommunista Párt Hszi Csin-pinggel az élén nagyon jól játssza ezt a játékot. És ezt tudják is. Ezért meg kell gátolnunk Å‘ket, hogy átvegyék infrastruktúránk felett a befolyást.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet

Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben

A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.

2024. November 18. 14:28, hétfÅ‘ | Közélet

A biztosítók 89,6 millió eurós veszteséget könyveltek el szeptember végén

Szeptember végén a VšZP saját tőkéje mínusz 2,7 millió euró, a Dôvera biztosítóé 179,7 millió euró, az Unioné pedig 25 millió euró volt.

2024. November 11. 14:13, hétfÅ‘ | Közélet

Szijjártó: Időben elkezdtük a párbeszédet a Szlovák Köztársasággal a nyelvtörvény módosításáról

A Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma azzal érvel, hogy a nyelvtörvény módosításának szükségessége az alkalmazási gyakorlatból adódik.

2024. November 04. 14:14, hétfÅ‘ | Közélet

Visolajský: Eddig 3200 orvos adta be felmondását

A szlovákiai kórházak orvosai az egészségügy helyzetével való elégedetlenségük jeleként múlt héten elkezdték benyújtani felmondásaikat.