HÃrek
2020. Július 10. 14:30, péntek |
Életmód
Forrás: qubit.hu, wikipedia
Az esÅ‘vÃz kincs, mégis legtöbbször az árokban, vagy a csatornában végzi
Nagyon kevés háztartásban szentelnek figyelmet az esÅ‘vÃz felfogására, pedig nem csak a környezetnek segÃtünk vele, de még a pénztárcánkat is kÃméli, nem utolsó sorban a villámárvizek esélyét is csökkenti.
A Csallóközben körülbelül évi 600 milliméternyi csapadék hullik ránk az égbÅ‘l. A legtöbb épület tetejérÅ‘l a vizet egyenesen az erre kialakított árkokba, vagy valamilyen úton módon a természetbe vezetik. Rosszabb esetben az esÅ‘víz a szennyvízcsatornában végzi. Egyrészt, így a szennyvíztisztító telepeknek sokkal több vizet kell kitisztítaniuk, ami növeli a működési es karbantartási költségeket. Másrészt, a tisztítók befogadóképessége is véges és heves esÅ‘zések esetén nem képesek fogadni azt a rengeteg vizet. Ekkor lép életbe a B-terv. Ez abból áll, hogy a víztisztítót kikerülve óriási szivattyúkkal egyenesen a helyi folyóba, tóba szivattyúzzák a tisztítatlan szennyvizet. Extrém esetben megtörténhet, hogy a víz elmossa az egész tisztítót.
Ha a csapadékvizet mindenki felfogná és felhasználná azt például locsolásra, akkor egyszerre tenne a környezetért és kímélné a családi kasszát. "Egy 100 négyzetméter alapterületű tetÅ‘re évente átlagosan 58 köbméter víz hullik, amibÅ‘l egy 1 köbméteres tartály segítségével körülbelül 50 köbmétert lehet évente összegyűjteni" - írja a qubit.hu. A vizet tárolhatjuk föld alatt és föld feletti tartályokban is, de fontos a napvédelem. A WWF egy képletet is közölt, hogy mindenki kiszámolhassa, évente hány köbméter esÅ‘vízzel gazdálkodhat: háztetÅ‘ alapterülete négyzetméterben x átlagos évi csapadék a településen (mm) / 1000.
Az, hogy milyen tartályt használunk, csak a pénztárcánkon múlik. Persze, a tartályok kapacitása is véges, így a túlcsorduló vizet esÅ‘kertekbe tanácsolt vezetni, ahol a víz elszivároghat és nem tud károkat okozni. Az esÅ‘kertek kicsi, vízkedvelÅ‘, Å‘shonos növényfajokkal beültetett mélyedések, amelyek bárhol kialakíthatók, és a kert díszei lehetnek.
Mikroklímával forróság ellen
Minden növény, legyen az fa, fűféle, bokor, cserje, segít a mikroklíma kellemesebbé tételében. A dús növényzet rengeteg vizet képes magába szívni, és párologtatás útján azt fokozatosan visszaengedi a légkörbe. Ez nyáron nagyon is hasznos tud lenni, segít hűteni a mikroklímát, így elviselhetÅ‘bbé teszi a hÅ‘séget. A házra futtatott növények pedig természetes légkondicionálóként működnek.
Szintén elengedhetetlen a burkot felületek csökkentése. A lekövezett terasz vagy autóbeálló hátrányai, hogy a nyári hÅ‘hullámok idején túlhevülnek, és a csapadék is túl gyorsan folyik el róluk. Ezeket a felületeket tanácsolt minimalizálni, vagy helyettesíteni valamilyen környezetbarátabb megoldással, mint például a vízáteresztÅ‘ burkolat.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód
Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony
Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.
2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi
DS: Véradás a Városházán
2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.
2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrÃnát hagyott jóvá
A doktrÃna szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.