HÃrek
2022. Június 02. 15:06, csütörtök |
Életmód
Forrás: -BG- • World No Tobacco Day • daganatok.hu
A cigarettáról való leszokás nem csak az Ön életét mentheti meg
Két nappal ezelőtt, május 31-én tartottuk a Dohányzásmentes Világnapot, azaz a World No Tobacco Day-re keresztelt egészségügyi figyelemfelkeltést.
A dohányzásról mára közismert tény, hogy elképesztÅ‘en káros a hatása, többek között a különbözÅ‘ rákos és tüdÅ‘betegségek legfÅ‘bb okozója. Nem csak az Ön egészségére van káros hatással, hanem másokéra is: a cigarettafüst belégzésével ugyanis a környezetében lévÅ‘k egészségét is károsítja és nem csak a passzív dohányzás miatt, hanem a harmadlagos dohányfüsttel is, ugyanis a dohányfüstbÅ‘l származó különbözÅ‘ káros anyagok a zárt térben megmaradnak a berendezési tárgyakon és a falakon is.
A Dohányzásmentes Világnap (World No Tobacco Day) egy figyelemfelkeltÅ‘ világnap, amelyet minden évben május 31-én tartanak. 1987-ben hozták létre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai, hogy felhívják a figyelmet a dohánytermékek emberekre, a közegészségügyre, a közösségekre és a környezetre gyakorolt káros hatásaira.
A dohány környezetre gyakorolt hatása
A 2022-es Dohányzásmentes Világnap témája, a „Védd meg a környezetet” kiemeli, hogy a dohány egész életciklusa során szennyezi a bolygót, és károsítja minden ember egészségét. A dohánygyártó cégek üzleti gyakorlata, hogy környezetbarátként tüntetik fel magukat hírnevük „zöldre mosása” érdekében.
Az eldobott cigarettacsikk jelenti a műanyagszennyezés elsÅ‘ számú forrását a világon, de a növényvédÅ‘ szerek használata a dohánytermesztésben, valamint az erdÅ‘irtás (évente 3,5 millió hektárt pusztítanak el) és a nagy mennyiségű víz felhasználása a dohány termesztéséhez szintén káros hatást fejt ki az ökoszisztémára.1 Ezért fontos a dohányt fogyasztó legkülönbözÅ‘bb generációk figyelmének felhívása, és mindezen tények tudatosítása.
Egészségünkre gyakorolt hatása
A fizikai és szellemi teljesítÅ‘képesség csökkenése mellett, a dohányzás súlyos betegségek kialakulásában is fÅ‘ szerepet játszik. A szív- és érbetegségek 25-30%-a, a krónikus hörgÅ‘gyulladás és tüdÅ‘tágulat okozta halálozások 75%-a, a tüdÅ‘rákos halálozások mintegy 90%-a tulajdonítható közvetlenül a dohányzásnak2, míg a COPD (krónikus obstruktív tüdÅ‘betegség) betegek többsége dohányzik, vagy dohányzott korábban. A hazai tüdÅ‘gyógyászati ellátásban mintegy 195 ezer COPD-s beteget tartanak nyilván3, de valószínűsíthetÅ‘, hogy a nem diagnosztizált betegekkel együtt a valós számuk ennek két-háromszorosa.
Krónikus obstruktív tüdÅ‘betegség
A COPD egy hosszú lefolyású, a tüdÅ‘ fokozatosan súlyosbodó, visszafordíthatatlan károsodásával járó betegség. Kiváltó oka elsÅ‘sorban a dohányfüst, de egyéb tényezÅ‘k – a tartós légszennyezettség, a kemikáliák, az allergia, légúti fertÅ‘zések – is elÅ‘segíthetik a kialakulását. A COPD fÅ‘ tünetei a krónikus köhögés és a nehézlégzés, de a tünetek könnyen összetéveszthetÅ‘k a hörghurut vagy a tüdÅ‘gyulladás tüneteivel is.
A COPD jelenleg nem gyógyítható, a kezelése az állapot rosszabbodásának megakadályozására és lassítására, illetve a rohamszerű állapotromlások, az úgynevezett exacerbációk megelÅ‘zésére szolgál. A kezelés során manapság már alkalmazhatóak különbözÅ‘ hatásmechanizmusú hörgÅ‘tágítók és gyulladáscsökkentÅ‘k, melyek közül már elérhetÅ‘ környezetkímélÅ‘ inhalátor is.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint két évtizeden belül a COPD lesz a harmadik leggyakoribb halálozási ok a világon a szívbetegség és a stroke után, és a betegség sajnos Magyarországon is igen sok embert érint. A COPD lefolyása során a tüdÅ‘funkciók fokozatos elvesztése történik: érdes légzést, köhögést, fokozott nyáktermelést okoz, és a légúti fertÅ‘zések esélye is nagyobb a COPD-s betegeknél. A dohányfüsttel szennyezett levegÅ‘ további irritációt jelent a COPD-ben szenvedÅ‘k esetében a már eleve gyulladt hörgÅ‘k számára, ezért betegek számára különösen ajánlatos a dohányfüstös helyszínek kerülése.
Terápiák
A COPD kezelésének hatékonyságát modern inhaláló készülékek segítik, amelyek egyenletes, finoman porlasztott gyógyszerpermetet képeznek. Ez a tüdÅ‘be belélegezve a legkisebb hörgÅ‘khöz is eljut, így kis dózis is elegendÅ‘ a tünetek enyhítésére.
A betegség kezelése során nagy jelentÅ‘sége van a szakorvossal való rendszeres kapcsolattartásnak – ez az alapja a kezelés megfelelÅ‘ beállításának, és annak, hogy a beteg tudatosan, a kellÅ‘ gondossággal, de félelem nélkül viszonyuljon a saját betegségéhez.
A terápiák hatékonyságát javítja az is, ha minél kevesebb szennyezett levegÅ‘vel, így dohányfüsttel találkozik a beteg. Ha valaki rágyújt egy olyan kerthelyiségben, amely éppen tele van, akkor a dohányfüst jó eséllyel eljut egy COPD-s vagy egy asztmás beteg tüdejébe. Minden bizonnyal sok dohányost tartana vissza a tömegben való cigarettázástól, ha ezzel tisztában lenne.
-BG-
Forrás: World No Tobacco Day • daganatok.hu
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód
Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony
Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.
2024. November 21. 14:33, csütörtök | Helyi
DS: Véradás a Városházán
2024. december 3-án ismét várják az önkéntes véradókat a Városházán. Egyetlen véradással akár három életet is megmenthetünk.
2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrÃnát hagyott jóvá
A doktrÃna szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.